Jak przebiega laserowe cięcie i grawerowanie tworzyw sztucznych?


Grawerowanie

Wiele firm poligraficznych oraz dekoratorskich ma w swojej ofercie grawerowane wyroby. Ich produkcja jest znacznie mniej czasochłonna od kiedy producenci zaczęli wykorzystywać lasery i inne urządzenia, które umożliwiają szybkie i sprawne wykonanie nadruku na wielu materiałach. W jaki sposób produkuje się tak chętnie zamawiane przez nas produkty?

Grawerowanie plexi – gadżety promocyjne

Plexi to tworzywo sztuczne, które może przybierać bardzo różne kształty. Większość z nas słysząc tą nazwę od razu myśli o szkle akrylowym, jednak dzięki nowoczesnym technologiom, dodatkom i domieszkom, po które sięgają producenci plexi, przybiera przeróżne kolory i faktury. Dlatego tak często wykorzystuje się ją do produkcji szyldów reklamowych, breloczków, liter lub napisów, a nawet identyfikatorów. W jaki sposób laser radzi sobie z tak twardym materiałem o różnej grubości? Najpierw wykonuje się projekt, na podstawie którego programuje się sterowany komputerowo laser. Płytę plexi umieszcza się na stole, a następnie uruchamia maszynę, która robi nacięcia w odpowiednich miejscach. Moc wiązki jest uzależniona od efektu, który chcemy uzyskać – duża powoduje przecięcie materiału i uzyskanie konkretnego kształtu, natomiast mniejsza odparowanie tworzywa tylko na pewnej jego grubości i uzyskanie graweru.

Dlaczego laserowo wycina się pieczątki?

Obudowa pieczątek firmowych najczęściej pochodzi od konkretnego producenta i jest stała. Kiedy wybieramy się do sklepu, aby zamówić stempel z danymi działalności gospodarczej jedynie nakładka jest dopasowywana do zamówienia. Najczęściej na pieczęci znajduje się kilka rozmiarów czcionek. Dzięki temu, że wiązka laserowa ma bardzo niewielką grubość, urządzenie jest w stanie wyciąć bardzo precyzyjnie nawet najmniejsze znaki, a co za tym idzie odcisk wyróżnia się dużą dokładnością oraz jest wyraźny. Grawerowanie pieczątki to nic innego, jak bardzo precyzyjne wycinanie laserowe gumki, czyli elastycznego tworzywa sztucznego.

Każdy laser posługuje się pewnym zakresem długości emitowanych fal, dzięki czemu może uzyskiwać różne właściwości. Właśnie dlatego, jeżeli zależy nam na wycięciu innego materiału – sklejki, drewna lub szkła musimy po prostu dostosować ustawienia parametrów technicznych maszyny do naszych potrzeb. Laser jest bardzo przydatnym i uniwersalnym urządzeniem, dzięki czemu możemy go wykorzystać w bardzo różny sposób. Sam proces cięcia i grawerowania wyróżnia się dużą precyzją, co pozwala nam na uzyskanie bardzo dokładnych detali.

« wstecz